SAMOCHÓD SŁONECZNY DLA MAS

3 stycznia 2014 r. w Kolonii (Niemcy) Ford zaprezentował swój najnowszy samochód koncepcyjny- Forda C-MAX Solar Energi. Jest to pierwszy tego rodzaju samochód hybrydowy, który nie musi już polegać jedynie na sieci energetycznej.

Dlaczego? Zamiast ładowania akumulatorów z gniazdka, Ford może pozyskiwać energię wprost ze Słońca. Jest to możliwe dzięki panelom fotowoltaicznym umieszczonym na dachu, wyposażonym w specjalny koncentrator działający podobnie jak szkło powiększające. W rezultacie całodzienna absorpcja promieniowania słonecznego daje taki sam efekt, jak jedno ładowanie tradycyjnej hybrydy C-MAX Energi. Pozwoli to na redukcję emisji gazów cieplarnianych o około 4 tony rocznie.

Pojazd ma mieć zasięg około 1000 km, z czego prawie 35 można będzie przejechać tylko na napędzie elektrycznym.

„Ford C-MAX Solar Energi Concept daje nowe światło na transport elektryczny i energię odnawialną- powiedział Mike Tinskey, dyrektor Forda ds. pojazdów elektrycznych.- Jako lider innowacji, chcemy dalej prowadzić publiczny dialog dotyczący możliwości prowadzenia świata ku czystszej przyszłości.”

C-MAX Solar Energi Concept zostanie pokazany na międzynarodowych targach CES 2014 w Las Vegas jako wspólny projekt Forda, San Jose, Sun Power Corp. i Georgia Institute of Technology.