Budując dom, jedną z pierwszych decyzji jaka musi podjąć inwestor jest rodzaj fundamentu. Pojawia się pytanie: postawić na rozwiązanie tradycyjne czyli na ławy fundamentowe czy może pójść krok do przodu i sięgnąć po nowsze rozwiązania?
Ze względu na innowacyjność budowy domu zeroenergetycznego GREEN HOUSE Gorzowskie Centrum Budownictwa Pasywnego postawiło na posadowienie budynku na płycie fundamentowej, gdyż tylko takie rozwiązanie eliminuje powstanie mostków termicznych co jest istotne przy budowie domu energooszczędnego lub pasywnego.
Czym jest płyta fundamentowa?
Płyta fundamentowa to wylewana na placu budowy płyta betonowa, zbrojona klasycznymi stalowymi prętami lub zbrojeniem rozproszonym. Do jej wykonania wykorzystywane są podstawowe elementy szalunkowe, które pozwalają na uzyskanie różnorodnych kształtów płyty – adekwatny do projektu obiektu. Kluczową różnicą pomiędzy płytą, a tradycyjnym fundamentem, jest to, że pod płytę fundamentową robi się znaczenie płytszy wykop.
Wykonanie płyty fundamentowej ma wiele zalet i od rozwiązań tradycyjnych różni je kilka elementów:
– znaczne ograniczenie robót ziemnych czyli ich minimalizacja – wykonanie wykopu ogranicza się do usunięcia humusu, nie trzeba bowiem wykonywać wykopów pod ławy fundamentowe. Jeśli warunki gruntowe na działce na to pozwalają, praktycznie wystarczy z miejsca planowanej budowy zdjąć jedynie ziemię roślinną (humus).
– płyty fundamentowe ze względu na swoją dużą powierzchnię obciążają grunt znacznie mniej niż ławy.
– lepsza izolacja termiczna i łatwość w wykonaniu – przy tego rodzaju fundamentach wykonuje się tylko izolację poziomą pod zewnętrznymi ścianami parteru.
– minimalne osiadanie budynki – płyta fundamentowa jest elementem monolitycznym, o wiele bardziej stabilnym niż projektowane ławy i ściany fundamentowe i w związku z tym osadzanie budynku wiąże się ze znikomymi odkształceniami fundamentu.
– niższy koszt w stosunku do fundamentu tradycyjnego – ograniczenie robót ziemnych, brak ścian fundamentowych i posadzki oraz redukcja ogólnego czasu pracy mają wpływ na spadek kosztów.
– szybszy czas wykonania – budując metodą tradycyjną, należy stosować przerwy technologiczne na związanie betonu czy też na wyschnięcie ścian fundamentowych, aby można było nałożyć izolacje pionowe.
– równomierny rozkład ciężaru budynku
– brak przestoju technologicznego po wykonaniu fundamentu
Reasumując – decydując się na wybór płyty fundamentowej inwestor zyskuje bardzo wiele, niewątpliwym atutem finansowym jest energooszczędność – zmniejszenie kosztów eksploatacji domu poprzez wyeliminowanie wyżej już wspomnianych mostków termicznych.
Więcej informacji o budowie domu zeroenergetycznego GREEN HOUSE na stronie internetowej: www.domzeroenergetyczny.info lub www.gcbp.pl
Partnerzy akcji: Wioldar, Art Bud, Dach System, Kosbud, Ground Term, Ziel-Bruk, Bud Pil, Efekt, Novodworski, Dekoral Professional, Bracik Tynki, Nikol ,Stolaris, Gorzowskie Centrum Budownictwa Pasywnego, Drewnochron
Partnerzy Medialni: TRC Webdesign, tubagorzowa.pl, gorzowianin.com, Artelis, Madom Nieruchomości ,4budowlani.pl
Poniżej fotorelacja z budowy fundamentów:
Dodaj komentarz