Produkcja energii elektrycznej ze słońca staje się coraz popularniejsza wśród kolejnej kategorii obiektów. Gryf Arena oraz Stadion Miejski w Legionowie to jedne z miejsc, które pozyskiwać będą energię ze słońca. Energooszczędne instalacje zaczynają więc coraz częściej pojawiać się w architekturze sportowej.
– Hale sportowe czy stadiony piłkarskie to budowle, których spore powierzchnie dachów warto wykorzystywać do wytwarzania energii elektrycznej ze słońca. Inwestycja w moduły fotowoltaiczne przyczynia się do ochrony środowiska z powodu mniejszego zużycia mocy ze źródeł konwencjonalnych, a także gwarantuje spore oszczędności. Na przykład montaż instalacji paneli PV w Gryf Arenie pozwoli na pokrycie blisko 20% rocznego zapotrzebowania tego obiektu na energię elektryczną. Projekty te w większości finansowane są ze środków unijnych, a coraz lepsze parametry urządzeń fotowoltaicznych wydłużają okres czerpania profitów z inwestycji – mówi Sławomir Reszke, Prezes Zarządu OPEUS Energia, firmy odpowiedzialnej za realizację instalacji.
Pół miliona oszczędności
Gryficki projekt zostanie ukończony w listopadzie br. Na dachu areny, w której swe mecze rozgrywają siatkarze Gryf Areny Gryfice oraz zawodnicy Gryfickiej Amatorskiej Ligi Futsalu, zamontowane zostanie 148 sztuk paneli monokrystalicznych o łącznej mocy 39,96 kWp. Roczny uzysk energii z instalacji wyniesie 33 114,85 kWh, przy czym całkowite zapotrzebowanie tego obiektu na prąd to niespełna sześć razy więcej, 184 537 kWh. Dzięki instalacji dwunastomiesięczny koszt energii elektrycznej zostanie obniżony o około 20 tysięcy złotych. – Wytrzymałość paneli to około 25 lat, czyli przez cały okres użytkowania instalacji można liczyć na oszczędności w wysokości blisko pół miliona złotych – mówi Sławomir Reszke. Inwestycja dofinansowywana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013, a całkowita jej wartość to niespełna 380 tysięcy złotych.
Jedna z pierwszych takich instalacji w Polsce
Areny piłkarskie pokryte modułami PV do tej pory można było oglądać przede wszystkim podczas Mistrzostw Świata, które odbywały się w Brazylii. Tam w systemy fotowoltaiczne wyposażono cztery obiekty. Podobne inwestycje realizowane są obecnie również w Katarze, gdzie podczas kolejnego mundialu energia ze słońca będzie wykorzystywana do zasilania klimatyzatorów. W Polsce jedna z pierwszych takich inwestycji powstaje na zadaszeniu trybuny Stadionu Miejskiego w Legionowie. – Instalacja składająca się z 154 paneli polikrystalicznych o łącznej mocy 39,27 kWp ma być wykorzystywana przede wszystkim na potrzeby własne stadionu, jednak operator obiektu, spółka KZB Legionowo, jej nadwyżki będzie mogła także dostarczać do sieci przez przyłącze energetyczne budynku – mówi Prezes Zarządu OPEUS Energia. Instalacja pierwsze korzyści zacznie przynosić jeszcze w tym miesiącu, ponieważ projekt zostanie ukończony w połowie listopada.
Obiekty sportowe są kolejnymi obok m.in. szkół, szpitali czy parków naukowo-technologicznych, na których zadaszeniach pojawiają się panele fotowoltaiczne. Obecne projekty to przykład dla następnych inwestorów, potwierdzający, że inwestycja w odnawialne źródła energii przynosi realne korzyści. Do realizacji przedsięwzięć powinny przekonywać unijne dofinansowania, a także zdecydowany rozwój technologii w tej branży. – Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom moduły nie tylko charakteryzują się coraz dłuższą żywotnością, ale też mogą osiągać nawet o 25% większe uzyski energii. Każda taka inwestycja przyczynia się także oczywiście do poprawy stanu środowiska naturalnego – podsumowuje realizacje Sławomir Reszke.
Dodaj komentarz