Wybór rozwiązań aluminiowych dedykowanych branży budowlanej pozwala na tworzenie niezwykle ciekawych form architektonicznych, które profilują krajobraz współczesnych miast.
Można pokusić się o stwierdzenie, że aluminium stało się materiałem budowlanym współczesnego świata. Aluminiowe fasady, ściany kurtynowe, drzwi czy ramy okienne są nie tylko lekkie, ale także wyjątkowo trwałe. Aluminium staje się coraz popularniejszym trendem w budownictwie nie bez przyczyny.
Architekci i inwestorzy doceniają jego wysokie właściwości adaptacyjne oraz estetyczne. - Materiał ten jest znacznie bardziej elastyczny niż inne surowce – przekonuje Katarzyna Piekarska, Dyrektor Sprzedaży z firmy Sapa Aluminium. – a jego właściwości powodują, że jest chętnie wykorzystywane przez architektów preferujących rozwiązania przyjazne środowisku - dodaje.
Interesującym przykładem zastosowania tego surowca jest biurowiec Lustgården 14, zlokalizowany w centrum Sztokholmu. Aluminium stało się alternatywą dla cegły licowej, tworząc powierzchnię blisko 4100-metrowej elewacji. Aby uniknąć ciężkiego i drogiego pokrycia ceramicznego, koncern Skanska zaangażował inżynierów z Sapa do produkcji nowych profili aluminiowych. W założeniu profile miały przypominać szklano-białą, lśniącą ceramikę oraz wykazywać dużą odporność na promienie UV oraz brud. Do konstrukcji elewacji użytych zostało blisko 70 ton profili. W efekcie, fasada biurowca przykuwa dziś uwagę swoją lśniącą powierzchnią oraz nowoczesnym designem, doskonale obrazując wysokie możliwości, jakie pociąga za sobą aluminiowa architektura.
Innym przykładem na wykorzystanie komponentów aluminiowych w budownictwie jest niezwykłe w swej architektonicznej formie schronisko górskie Monte Rosa Hut, położone na zboczach najpotężniejszego alpejskiego masywu Monte Rosa, w okolicach miejscowości Zermatt. Monte Rosa Hut jest przykładem niecodziennej koncepcji łączącej w sobie nowoczesne, futurystyczne wręcz kształty z rozwiązaniami przyjaznymi środowisku.
Zewnętrzna elewacja budynku pokryta jest aluminiową okładziną, co zapewnia ochronę przed wiatrem oraz odpowiednią gospodarkę termoizolacyjną. Zastosowanie konstrukcji aluminiowych pozwoliło z jednej strony na stworzenie zjawiskowej konstrukcji przypominającej górski kryształ z pełną funkcjonalnością. Tradycyjna tożsamość schroniska, mimo nowoczesnej formy, została jednak zachowana – wnętrze jest w pełni wykończone drewnem, tworząc ciepły i przytulny klimat.
Budowla ta jest interesująca nie tylko ze względu na jej wygląd, ale także fakt, iż jest niemal samowystarczalna pod względem energetycznym. Schronisko położone na wysokości 2883 m. n. p. m. jest zaopatrywane w źródła energii w naturalny sposób dzięki panelom fotowoltaicznym pokrywającym jego konstrukcję, a woda pobierana jest z pobliskiego lodowca. Zanieczyszczenia przekształcane są w sposób przyjazny dla środowiska dzięki zastosowanym oczyszczalniom ścieków. Zasobami energii zarządza komputerowy system. Powstanie Monte Rosa Hut było przełomem nie tylko w świecie architektury, ale także donośnym wydarzeniem medialnym. Realizacja projektu schroniska, w którym wykorzystano konstrukcje aluminiowe uznawana jest w końcu jako dowód na intensywny postęp współczesnej architektury.
Dodaj komentarz