Producenci paneli we współpracy z producentami mikrofalowników oraz „optymalizatorów mocy” (poweroptimizers), zaczynają oferować szeroki wybór kompleksowych rozwiązania dla rynku energetyki słonecznej, w tym tzw. „inteligentnych paneli słonecznych”.
Jakie są ich korzyści w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami?
W przypadku stosowania standardowych paneli, wyprodukowana energia elektryczna jest przesyłana poprzez string do inwertera. Rozwiązanie to sprawdza się w korzystnych warunkach pogodowych, jednak w przypadku jakiegokolwiek zacienienia mogą być generowane straty. Tradycyjna konfiguracja ogranicza również liczbę przyłączonych w stringu paneli. Natomiast inteligentne panele poprzez integrację mikroinwerterów, dają możliwość uzyskania wyższej sprawności konwersji, podnoszą bezpieczeństwo oraz umożliwiają zastosowanie stringów dłuższych o nawet 30%.
Poprzez dodanie optymalizatora mocy, wartości natężenia i napięcia są kontrolowane, w związku z czym straty są zmniejszają – monitoring jest możliwy z poziomu modułu fotowoltaicznego. Natomiast zastosowanie mikroinwertera zapewnia większą elastyczność przy projektowaniu, chociaż zdania na temat ich użyteczności są podzielone.
Spójrzmy na listę podstawowych korzyści, jakie oferują tego typu rozwiązania:
wyższe uzyski
ET oraz SolarBridge zapewniają, że ich inteligentne panele z mikroinwerterami podwyższają uzysk energii o 25% w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami. Inni producenci mikroinwerterów i producentów paneli, TigoEnergy oraz Solar Edge twierdzą, że ich urządzenia dzięki wbudowanej puszce przyłączeniowej umożliwiającej indywidualną kontrolę i wyłączenie, zwiększają efektywność o nawet 20%.
łatwiejsza i bezpieczeniejsza instalacja
Mniej części oraz krótsze okablowanie przekłada się na prostszy i szybszy montaż. Przykładowo, ET oraz SolarBridge uważają, że ich produkt można zainstalować o 50% szybciej. W tym konwersja DC/AC na niższym poziomie niż string oznacza bezpieczniejszą pracę instalatorów.
elastyczna konfiguracja
Konwersja energii na poziomie panelu daje dużo więcej możliwości konfiguracji systemu, przykładowo łatwiejsza jest przyszła rozbudowa systemu PV. Funkcja monitorowania pracy instalacji jest również bardziej inteligentna.
duża oporność na zacienienie
Jak zapewniają Andalay wraz z Enphase, ich panel Instant Connect jest bardziej odporny na niewielkie zacienienie, zabrudzenie czy zaśnieżenie. Oznacza to wydajniejszą produkcję energii. Co więcej, ET i SolarBridge zapewniają, że wpływ zacienienia na ich produkt jest bardzo niski.
gwarancja
Inteligentne panele posiadają taką samą gwarancję, jak tradycyjne. Przykładowo, Mage Solar z wbudowanym mikroinwerterem SolarBridgePantheon II daje klientom 30-letnią gwarancję pracy urządzenia (po tylu latach sprawność panelu spada do 80% wartości początkowej).
niektóre koszty mogą być niższe
W porównaniu z tradycyjnymi panelami koszt inteligentnych modułów jest wyższy, ale z uwagi na niższe koszty transpotu oraz wyższe uzyski, następuje rekompensata tej powyższej różnicy cenowej.
Interesuje Cię sprawdzenie konfiguracji systemów fotowoltaicznych i pokazanie ich Klientowi? Wypróbuj aplikację EasySolar i przekonaj się o nieograniczonych możliwościach projektowania.
Link: http://app.easysolar.co
Autor: easysolar http://easysolar.pl
Dodaj komentarz