Po przyjęciu przez Sejm ustawy o Odnawialnych źródłach energii, która wprowadza m.in. taryfy gwarantowane dla energii wyprodukowanej z instalacji OZE o mocy zainstalowanej do 10 kW, coraz większa liczba graczy przygotowuje się do oczekiwanego dynamicznego rozwoju rynku OZE w Polsce.
Obserwujemy powstawanie nowych firm związanych z sektorem OZE. Należy również zwrócić uwagę, że wiele firm zajmujących się do tej pory np. instalacjami klimatyzacji, rozszerza swoją działalność również o usługi instalacji pv. Większość ekspertów ocenia, że rynek energii słonecznej w Polsce będzie się dynamicznie rozwijał już w tym roku za sprawą programu wsparcia budowy instalacji pv ze środków unijnych z programu Prosument. Ostatnio zaproponowane przez NFOŚiGW zmiany w programie Prosument zakładają m.in. utrzymanie w przyszłym roku 40% wsparcia dla wybranych instalacji OZE,
w tym instalacji pv. Eksperci oceniają, że począwszy od przyszłego roku znacznie zwiększy się zainteresowanie klientów skorzystaniem z taryf gwarantowanych. Z pewnością większość z tych instalacji będzie zrealizowanych na dachach domów rodzinnych.
Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, w roku 2014 całkowita moc zainstalowana w pv wyniosła około 26 MW. W tym roku większość graczyna rynku spodziewa się kolejnych inwestycji na poziomie 60-100 MW.
Jednym z rezultatów spodziewanego dynamicznego rozwoju rynku OZE w Polsce jest fakt, że coraz więcej firm zaczyna wprowadzać do swojej oferty usługi z obszaru energetyki słonecznej. Spodziewamy się, że liczba podmiotów, które dołączą do „fali solarnej” w roku 2016 będzie się stale zwiększać, m.in. z uwagi na fakt, że małe systemy fotowoltaiczne na dachach domów rodzinnych wymagają dużo pracy. Z pewnością spowoduje to utworzenie znacznej liczby nowych miejsc pracy, co powinno znaleźć swoje pozytywne odzwierciedlenie w kondycji polskiej gospodarki.
Obserwujemy również zwiększoną aktywność firm po stronie dostawy urządzeń dla fotowoltaiki, głównie w obszarze obrotu hurtowego i dystrybucji. Niektóre firmy działają w charakterze agentów firm z Europy Zachodniej, nie posiadając w Polsce dostępnych stanów magazynowych komponentów do instalacji solarnych. Jednak coraz więcej firm zaczyna traktować polski rynek fotowoltaiczny poważnie i otwiera w naszym kraju swoje centra dystrybucyjne.
Dla przykładu w ostatnim czasie zostało otworzone nowe centrum dystrybucyjne urządzeń dla fotowoltaiki w Warszawie. Piotr Kisiel, lokalny przedstawiciel Manitu Solar powiedział, że firma już realizuje pierwsze zamówienia od podmiotów zajmujących się budową instalacji solarnych, ale prawdziwym testem będzie przyszły rok.
„Oczekujemy prawdziwego bumu począwszy od stycznia 2016 r., zwłaszcza, jeżeli zostaną utrzymane propozycje regulacyjne w kształcie takim, jak obecnie proponowane” – mówi Pan Piotr Kisiel i dodaje, że spółka matka Manitu Solar długo obserwowała polski rynek i długo czekała,kiedy Polska dołączy do bumu na energię solarną zwłaszcza, że nasz kraj pozostawał ostatnią białą plamą na słonecznej mapie Europy, z najmniejszym w UE współczynnikiem instalacji solarnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Polska jest czwartym krajem w UE, w którym Manitu Solar jest obecna, jako dystrybutor. Firma posiada biura również na Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii. W Polsce biuro firmy i magazyn są zlokalizowane w Warszawie. Manitu Solar jest przedstawicielem niektórych najważniejszych na świecie graczy na rynku solarnym, takich jak: Sharp, LG, Hyundai i Trina Solar w obszarze modułów fotowoltaicznych, Fronius i Huawei w obszarze inwerterów, jak również niemieckiej firmy K2 w obszarze konstrukcji montażowych.
Dodaj komentarz