Trwa konkurs dla mieszkańców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz właścicieli domów jednorodzinnych z terenu całej Polski. Najlepsze i najciekawsze prace zostaną nagrodzone audytami prosumenckimi oraz gadżetami edukacyjnymi wykorzystującymi odnawialne źródła energii.
Celem konkursu jest zachęcenie grupy docelowej do poszukiwania (patrolowania) we własnym zakresie możliwości zastosowania rozwiązań proekologicznych w swoim najbliższym otoczeniu (budynku) oraz generowania pomysłów na energię pochodzącą z instalacji OZE.
– Konkurs jest okazją do zgłębienia wiedzy na temat energetyki prosumenckiej i uzyskania społecznej akceptacji dla zmian sposobu pozyskiwania energii oraz jej redystrybucji. Liczymy, że całe przedsięwzięcie przyniesie zmianę postaw w kierunku zachowań prosumenckich, a prace konkursowe wskażą nie tylko korzyści ekonomiczne wynikające ze stosowania technologii energetycznych opartych o OZE, ale również korzyści środowiskowe, szczególnie w kontekście mieszkańców domów jednorodzinnych, spółdzielni, wspólnot w miastach borykających się z problemem niskiej emisji pyłów w atmosferze – mówi kierownik projektu Aleksander Stelmach.
Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu pracy w formie pisemnej, fotograficznej, rysunkowej, w formie schematu, bądź filmu, w której uczestnik wyjaśnia, jak zastosowanie energii odnawialnych oraz generacji wpłynie na standard ekonomiczny i ekologiczny zgłaszanego przez nich budynku.
W konkursie wyróżnionych zostanie 5 prac konkursowych wskazujących na zamierzenia jak najbardziej dopasowane do potrzeb energetycznych i przynoszących wymierne korzyści. Wyłonione prace otrzymają nagrody w postaci gadżetów edukacyjnych wykorzystujących OZE oraz audytów prosumenckich. Zadaniem audytów jest udzielenie wsparcia w przygotowaniu informacji niezbędnych do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Audyt zbada wykorzystywane źródła energii elektrycznej i cieplnej oraz zapotrzebowanie na energię. Ocenie będą poddane warunki wykorzystania źródeł ciepła opartych na odnawialnych źródłach energii (pompy ciepła, piec na biomasę, instalacja fotowoltaiczna). Po dokonaniu oceny efektywności energetycznej i ekonomicznej kreuje się obraz potencjalnego rozwiązania, które jest swoistym planem działania dla inwestora.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 stycznia 2016 roku. Organizatorzy zachęcają do korzystania z wiedzy i wsparcia, jakie oferuje strona projektu oraz platforma online.
Więcej informacji można znaleźć na stronie http://pogodadlaprosumenta.pl/konkurs/
Konkurs realizowany w ramach projektu „Pogoda dla prosumenta” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dodaj komentarz