ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE OFF-GRID CZY ON-GRID?

Rynek technologii PV jest podzielony pomiędzy dwa główne podejścia do wykorzystania energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych: systemy off-grid w przypadku, których jest ona magazynowana w akumulatorach oraz on-grid, gdzie nadmiar energii jest odprowadzany bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej.

System off-grid

Są to układy, które wyróżniają akumulatory służące do magazynowania nadmiaru energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych. Systemy tego typu nazywane potocznie układami „wyspowymi” zapewniają nam całkowitą autonomię względem sieci elektroenergetycznej i zwalniają nas całkowicie z obowiązku rozliczania się z zakładem elektroenergetycznym. Z drugiej jednak strony w przypadku awarii tego typu systemu jesteśmy całkowicie odcięci od energii elektrycznej. Co więcej pomimo olbrzymich zalet systemów typu off-grid obarczone są one nadal stosunkowo wysokimi kosztami akumulatorów, przez co instalacje tego typu są droższe nawet o ponad 40% od systemów typu on-grid. Co więcej w wyniku magazynowania energii dochodzi do strat, które wymuszają na nas produkcję większej ilości energii w przeciwieństwie do rozwiązań typu on-grid.

System on-grid

Jest to obecnie najpopularniejszy system zasilania budynków energią ze słońca. Umożliwia on bieżące wykorzystanie energii produkowanej przez systemy PV a w przypadku wystąpienia nadprodukcji, odesłanie jej do sieci elektroenergetycznej. Technologia ta umożliwia nieprzerwany dostęp do energii elektrycznej bez konieczności stosowania kosztownych baterii akumulatorów. Co więcej w przypadku efektywnych systemów wsparcia takich jak taryfy gwarantowane użytkownicy mają możliwość nie tylko zmniejszenia swoich rachunków za energię elektryczną, ale również zarobienia dzięki wysokiej cenie sprzedawanej zielonej energii.

Który system wybrać?

Obecnie odpowiedź jest dość prosta: system on-grid. Niestety wysokie ceny akumulatorów i nadal niedopracowana technologia sprawiają, że inwestycje typu off-grid są całkowicie nieopłacalne. Nie oznacza to jednak, że ta sytuacja będzie się stale utrzymywać.

Stały wzrost cen energii, pogarszająca się, jakość sieci elektroenergetycznej oraz rozwój nowoczesnych technologii mogą w przyszłości sprawić, że standardem staną się systemy autonomiczne oparte o magazyny energii. Już teraz, tego typu rozwiązania zyskują na popularności w krajach takich jak Australia, USA czy RPA, gdzie znacznie taniej jest zainstalować system typu off-grid aniżeli modernizować i powiększać sieć elektroenergetyczną.

EasySolar